BHP

Jak zadbać o bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na prowadzenie działalności o charakterze produkcyjnym to mamy dość dużo obowiązków na głowie. Jednym z nich będzie niewątpliwie dbanie o bezpieczeństwo na terenie zakładu. Trzeba pamiętać aby każdy pracownik przeszedł dokładne szkolenie BHP, żeby był zawsze świadomy, że to co robi może zagrażać jego zdrowiu a nawet życiu. Produkcja nigdy nie jest w stu procentach bezpieczna, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków odbywa się przy użyciu specjalistycznych maszyn. Pracownicy muszą być przede wszystkim świadomi zagrożeń. To już w dużym stopniu może zmniejszyć ryzyko jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.

Maszyny produkcyjne

Produkcja zawsze odbywa się w odpowiednich warunkach przy użyciu specjalnych maszyn. Do tego bardzo często pojawiają się taśmy transportujące, które mają na celu ułatwić przenoszenie cięższych przedmiotów na terenie całej fabryki. Wracając jednak do maszyn trzeba pamiętać o regularnym ich serwisowaniu. Serwisowanie będzie polegać głównie na wymianie elementów, które ulegają eksploatacji. Dobrym pomysłem będzie wymiana pasów napędowych na bardziej wytrzymałe. W tej kwestii pasy napędowe płaskie typu Rapplon będą najlepszym rozwiązaniem. Są to jedne z bardziej wytrzymałych pasów, które wytrzymają dużo dłużej i nie będzie potrzebne tak częste serwisowanie. Jednak dobrym pomysłem jest wzywanie serwisanta co najmniej raz na pół roku aby obejrzał dokładnie wszystkie maszyny. Przecież bezpieczeństwo jest najważniejsze.

maszyny produkcyjne (pixabay.com)

Szkolenia dla pracowników

Wiadome jest, że jak firma się rozwija to pojawia się coraz to nowszy sprzęt i ludzie też się zmieniają w firmie. Nie można w tej kwestii nic zaniedbać, bo każdy pracownik powinien być zawsze świadomy swojej pracy. Oprócz obowiązkowych szkoleń BHP trzeba zwrócić uwagę na szkolenie stanowiskowe. To polega na dokładnej nauce pracownika jego pracy i uwzględnieniu zagrożeń, które mogą się pojawić przy użytkowaniu danej maszyny. Jednak w związku z tym, że w zakładzie może co jakiś czas pojawiać się nowy sprzęt, nawet starsi pracownicy powinni odbywać różnego rodzaju szkolenia. Pracodawca powinien w takim wypadku wysyłać pracowników na kursy doszkalające w korzystaniu z danych maszyn. To może zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo w miejscu pracy i ponadto może podnieść ogólny dochód firmy ze względu na sprawnie wykonywaną pracę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s